Lidově Bazalka asijská, Bazalka anýzová, Bazalka lékořicová
Latinsky Ocimum basilicum var. thyrsiflora
Vietnamsky Rau húng quế [zau huŋ que]
Anglicky Thai basil, Sweet basil, Anise bazil, Licorice basil,
Thajsky โหระพา, Horapha [hóraphá]
Bazalka thajská je jednoletá léčivka, původem z Indie. Je kultivarem bazalky pravé (Ocimum basilicum), a proto ji svou chutí i vůní připomíná. Na rozdíl od naší evropské bazalky pravé ta asijská ještě výrazněji voní a chutná po lékořici a anýzu. Proto se ji někdy říká bazalka anýzová/lékořicová nebo obecně bazalka asijská. Navíc, díky tolik výraznému detailu se skvěle hodí nejen ke grilovanému masu a k vegetariánským závitkům, ale i ke sladkým dezertům.
Bazalka thajská svou vůní i chutí připomíná mix bazalky pravé s příchutí lékořice a anýzu. Je svěží a lehce štiplavá.
Těžší a mastná jídla, saláty, závitky, dezerty; maso: hovězí, vepřové, kachní, kuřecí, jehněčí, ryby a mořské plody; přílohy: rýže, rýžové nudle, skleněné nudle; zelenina: saláty, rajčata, okurka, cibule, česnek; ovoce: jahody, mango, marakuja, citrón, limeta; bylinky: koriandr setý, máčka smrdutá, rdesno vonné, bazalka thajská, klasnatka brvitá, perila křovitá, pepřovník lolot, různé druhy máty; ostatní: vejce, fazole, tofu…
Bazalka thajská je v moderní gastronomii poměrně rozšířená. Její doménou je hlavně Asie: Vietnam a Thajsko. Listy bazalky asijské se konzumují hlavně syrové. Hodí se proto do salátů, ale i do polévek anebo do dezertů, dobře se po ní tráví.
V asijské kuchyni se s ní proto budete potkávat často. A to ať už jde o thajské polévky (Tom yum, Tom kha…) nudle Pad thai nebo jako doplněk „bylinkového koše“, který dostanete k většině pokrmů připravovaných, jak na ulici (street food), tak v restauracích nebo v tradiční domácí kuchyni ve Vietnamu.
Mám ji moc ráda jako součást náplně do vietnamských nesmažené závitků Nem cuốn, spolu s mátou (s prakticky kterýmkoliv druhem, co vám přijde pod ruku) a koriandrem setým.
Zmiňovaný „bylinkový koš“ nejčastěji obývá s: perilou křovitou, koriandrem setým, klasnatkou brvitou a různými druhy máty. Na severu Vietnamu ji v takové bylinkové směsi dostanete ke grilovanému vepřovému Bún chả, k rýžovým „palačinkám“ Bánh cuốn, k „syčící placce“, neboli vietnamské „palačince“ s kurkumou Bánh xèo. Ve středním Vietnamu je bazalka thajská součástí jídel jako je grilované hovězí maso v betelových listech Thịt bò nướng lá lốt anebo ho objevíte v Cao lầu, což je regionální specialita města Hội An – nudle s grilovaným vepřovým masem, zeleninou a škvarky. Na jihu země ho můžete dostat zase jako bylinkovou směs do trochu jiných závitků anebo ostatně do kterékoliv bagety Bánh mì, napříč celou zemí.
Pokud recept neuvádí jinak, čerstvé bylinky používejte až v závěru vaření. Když je necháte přejít varem, přijdou o velké množství chuti, vůně i svých účinků. Navíc ztratí i svoji krásnou čerstvou barvu.
Vietnamské nesmažené závitky Nem cuốn, hovězí v betelových listech Bò (nướng) lá lốt, papájový salát Nộm đu đủ, salát ze zeleného manga Nộm xoài xanh, Tapiokový puding s mangem a marakujou.
Bazalka thajská patří do rodu bazalek (Ocimum) a čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), stejně jako klasnatka brvitá a perila křovitá. Narozdíl od bazalky pravé je její čtverhranný stonek lehce nebo i výrazně zbarvený do šedo-fialova. Květy jsou ružové až tmavě fialové a listy mají nejčastěji podlouhlý tvar zakončený špičkou, naopak od oblejší bazalky pravé.
Dorůstá do maximální výšky 50 cm, podobně jako kopřivy anebo máty. Může ale tvořit i keř, pokud ji budete kultivovat.
TIP: U nás se dá nejsnadněji pěstovat odrůda Ocimum basilicum „Siam Queen“, která se doporučuje vys0vat po ledových mužích.
Bylinka je původem z Indie. Dnes se vyskytuje v celé JV Asii a pěstuje se i v Jižní Americe nebo u nás v Evropě.
Bazalka thajská se využívá v přírodním léčitelství především ve východní a jihovýchodní Asii.
Napomáhá špatnému zažívání, podporuje správnou funkci močového měchýře, ledvin i jater. Pozitivně ovlivňuje i dráhu močových cest. Působí proti infekcím. Pomáhá zhojit štípance od hmyzu a může fungovat jako přírodní repelent. Při nachlazení, dušnostech i kašli se doporučuje čaj z listů bazalky thajské, má uvolňující účinky, které léčí nachlazení i bolest v krku. Čaj je báječný a chutný, doporučuju pít se lžičkou medu.
Podle Tradiční Čínské Medicíny (TČM) bazalka thajská organismus zahřívá.
Jako každá léčivka není vhodná její přehnaná, pravidelná konzumace zejména u těhotných a kojících žen a malý dětí.
Tohle je teprve začátek!
Chystám pro vás další a další bylinky a spoustu užitečných informací. Sledujte hashtag #asijskebylinky a můj web www.zasadnezdrave.cz
Jmenuju se Jana a jsem nutriční gastronomka. Svoje povolání jsem si vymyslela. Jsem výživářka, kuchařka a cestovatelka, takže něco jako šampón 3v1, akorát s tím rozdílem, že propojení nutričního poradenství, gastronomie a cestování vážně skvěle funguje. Moje práce je můj život a splněný sen. Jo. A miluju Vietnam, ale to už asi víte.
Jsem Jary a STUDIO SYNAPSE je aktuálně více méně one-man show řešící všechno kolem grafiky, originálního webdesignu, uživatelských rozhraní, user experience, on–line strategií... prostě všeho, co mě baví a čemu jsme se s přáteli/kamarády/kolegy pod touhle značkou věnovali už od roku 1997. Jo. To je dlouho.
Jsem Jary – jojo, ten samej Jary – a protože se mi záliba ve focení trochu vymkla z rukou a bylo ji potřeba nějak uchopit a pojmenovat nezávisle na fungování našeho graficko–kreativního studia, vznikla tahle značka, anóbrž brand. Zatim je to spíš jen takový šolíchání, ale kdo ví, co z toho jednou bude.